Akvaristika
Pozicija
Prvo je neophodno naci pravu poziciju akvarijuma.
Predlazem da to bude mirniji deo prostorije koji nije direktno osvetljen prirodnim svetlom. Prirodno svetlo dovešće do ubrzanog rasta algi. Postolje na kome se akvarijum nalazi mora da izdrži težinu samog akvarijuma, količinu vode i dekoracije koja se nalazi u njemu. Prakticno je da se dodatna oprema može smestiti ispod samog akvarijuma.
Dimenzija
Po definiciji, akvarijum je posuda ispunjena vodom, sa bar jednom providnom stranom u kojoj se nalaze vodene biljke i životinje. (lat. „aqua” što znači voda i „arium” u značenju mesto za čuvanje)
U praksi to je sve i svašta, od čaše do plastičnog bureta. Ako ste početnik moja preporuka je da ne bude avarijum manji od 50l (60x30x30cm), a ako znate šta da radite onda mogu i mali pa cak i mikro akvarijumi.
Po feng shu-ju akvarijum privlači blagostanje, ali nemojte drzati zlatnu ribicu u staklenoj kugli.
Sad nazad na početak. Kada ste izabrali idealno mesto u Vašem domu, dolazi dimenzija akvarijuma. Dimenzija akvarijum zavisi od pozicije, vrste riba, biljaka koju želite gajiti, vreme provedeno u održavanju, dekoracija, na čemu će taj akvarijum da se nalazi, potrebna oprema i krajnji kriterijum je cena.
Poziciju smo rešili na pocetku,
Vrste riba koje želite gajiti.
Pored nekih osnovnih vrsta riba (algari i muljari) dolazimo da vaseg jata riba. Imajte u vidu da nije dobro kupovati jednu ribu od svake vrste. Ribice se tako ne osećaju dobro i mogu biti pod velikim stresom. Naravno ne mogu sve ribe da bude kompatabilna sa nekom drugom vrstom. Najbitinije je da sami odlučite koja vam se riba najviše svidja, vi da odlučite, a ne prodavci u pet shopovima. Nakon toga ide informisanje o karakteristikama riba. O akvarijumskim ribama se uci ih literatura, a moguće je dobro se informisati i na stručnim stranicama na internetu.
O kompatabilnosti riba ćemo nekom sledećom prilikom
Izbor biljaka najvise zavisi od vrste biljaka i od krajnjeg efekta koji želite postici. Biljke zahtevaju hranljivu podlogu, kvarcni pesak, sitan šljunak ili soil, CO2... Postoje i nezahtevne vrste poput anubia kojima je dovoljno da se zavežu za neko drvo ili kamen da pa lepo napreduju.
Vreme provdeno u održavanju akvarijuma:
Najviše zavisi naravno od njegove veličine, pristupačnosti i opreme koju imate za filtriranje akvarijuma. Hranjenje riba je svakodnevna obaveza, ali se izabere jedan dan kada se riba ne hrani, neće im ništa biti. Kod redovnog održavanja podrazumevamo unutrašnje i spoljašno brisanje stakla stakla, sifoniranje dna i zamena dela vode.
Predlog je da se menja 1/3 vode u akvarijumu na nedeljnom nivou. Voda koja se sipa u akvarijum nesme biti direkno sa česme vec mora da bude tretirana nekim od preparat za dehlorizaciju. Voda mora biti približne temperature kao i voda u akvarijumu.
Dekoracija:
Bilo bi poželjno da dekoracija bude prirodna. Drvo, kamen i žive biljke. Nemojte ubacivati plastične biljke, školjke, dekoracije od gipsa ili krečnjaka.
Oprema:
Najbitnija stavka na koju morate obratiti pažnju. Fabrički kompleti akvarijuma dolaze sa većinom opreme koja vam je potrebna.
Potrebna oprema:
• filter
• rasveta
• grejač
• vazdušna pumpa
• termometar
Krajnju cenu diktira zbir svih ovih stavki.
Cilj svega je postici maksimalni vizuelni efekat, ali treba obratiti pažnju da je akvarijum jedan mali eko sistem i Vi morate da stvorite sistem u kome ribice sredno plivaju. Kada sve to postignete, tek onda ste stvorili pravi efekat i možete da uzivate u njegovom terapeutskom maksimumu jer duboko utiču na mentalno i emocionalno zdravlje.
Milan